14 listopad 2012

Nowe logo Kielce Convention Bureau

Nowe logo KCB nawiązuje do krzemienia pasiastego - unikalnego na skalę światową minerału, zwanego także świętokrzyskim diamentem. Od neolitu wydobywany i obrabiany w naszym regionie, stanowi jego symbol  oraz dokumentuje  ponad 5 tysięcy lat działalności gospodarczej prowadzonej na tych ziemiach - obszar jego wydobycia zwany jest często pierwszą Doliną Krzemową na świecie.

Z uwagi na fakturę krzemienia i jego tajemne właściwości, wyrabiano z niego przede wszystkim narzędzia o znaczeniu magicznym i obrzędowym, przez co docierały one aż na tereny obecnych Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Niemiec (a więc w promieniu ok. 600 km od złóż).

Sama kopalnia krzemienia pasiastego „Krzemionki" koło Ostrowca Świętokrzyskiego jest w tej chwili  największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu na świecie - turyści mogą obejrzeć muzeum i trzy niezależne trasy podziemne, ukazujące unikatową architekturę pradziejowych wyrobisk górniczych.

W latach siedemdziesiątych XX wieku krzemień pasiasty został powtórnie odkryty - tym razem jego niepowtarzalny wygląd i unikalne właściwości wykorzystał sandomierski złotnik Cezary Łutowicz, zapoczątkowując jego wykorzystanie w jubilerstwie - dziś wyroby z krzemienia pasiastego noszą m.in. Victoria Beckham, Robbie Williams i Madonna.

Eksponaty ze zbiorów Muzeum Minerałów i Skamieniałości: www.swkatarzyna-muzeum.pl
Foto: www.dimax.pl

Biuro Zarządu GTK  • Udostępnij
Powrót

Nasi partnerzy